Hlavní strana | Novinky | Nástroje kvality | Poradenství | Certifikace | Nabídky práce | Diskuse | Kontakt | Reklama

Interní audity systému jakosti - pokračování

Vlastní auditování

Vlastní auditování spočívá v kladení otázek auditovaným pracovníkům. Auditor se může zeptat kteréhokoli pracovníka firmy, tedy i operátorů, jak provádějí svoji činnost, jak ví, že ji provádějí správně, a jaké jsou záznamy o tom, že činnost podle předpisu provedli. Výsledkem je posouzení shody, resp. neshody, s požadavky norem a interních předpisů. Auditoři si dělají poznámky do formuláříku, aby bylo zřejmé, že se ptali na všechny požadavky norem dle plánu interních auditů.

Ke konci auditu mívají auditoři čas pro sepsání záznamů o neshodách - pokud tedy nějaké zjistí. Tyto záznamy auditoři zapíší na formulář. Příklad takového formuláře naleznete zde. Celkový počet neshod je zaznamenán na Záznam o auditu - tedy až po vyjasnění všech neshod během závěrečného setkání auditorů i auditovaných, které je nedílnou součástí auditů.

Po auditu

Pak už je jen na firmě, jak naloží se zjištěnými neshodami. Ověření realizace a rozumnosti nápravných opatření provádí zpravidla vedoucí auditor.

Efektivita interních auditů

Co se týká efektivity systému inetrních auditů, prakticky by se neměly vyhodnocovat formou plánované neshody vůči skutečnému počtu zjištěných neshod. toto by mohlo být zavádějící a neproduktivní. Mohlo by to vést k omezování myšlení auditorů i auditovaných. Jsou i jiné metody posuzování efektivity interních auditů, ale k tomu až někdy později.

Předpis

Interní audity jsou jedním z procesů, jež musí být dokumentován. Ideální předpis by měl býd do 1 strany formátu A4, ale u propracovaných systémů není výjimkou systém interních audit, popsaný třeba i na deseti stranách. Svůj předpis si napište tak, aby pro vás byl přínosný, nikoli aby splňoval všechny vrtochy externích auditorů, kteří v nemalé míře lpí na nepodstatných detailech a nutí firmy k práci na odstraňování kravin, což jsou činnosti v 99% neproduktivní...

Pro ty firmy a organizace, které postoupily o krůček dále, je rozumné zmínit, aby svůj systém interních auditů rovnou tvořily tak, aby byl použitelný pro systém EMS, případně OHSAS.
Shlédnuto: 12834 x


  Příspěvky:

Autor: Majk Datum: 2012-05-24 13:38:30

Výborně napsáno , nicméně neudržím se v oblasti pravopisných chyb . . . . Ve slově Být napsat BÝD je už fakt moc ! ! ! !  Nový příspěvek:
 
  Autor: (max. 30 znaků)
 
    Zadejte příspěvek:
 
  Zde napiste číslem nula.